Nem csak kutatunk, felfedezünk és publikálunk, de követjük a világ tudományos életét, legalábbis a jelentős műhelyeket és eredményeiket. Így figyeltünk fel a CERN bejelentésére, miszerint a fénysebességnél gyorsabban mozgó neutrínókat mértek.
A CERN tőlük független kísérletekkel szeretné igazolni – esetleg cáfolni, mindenesetre kideríteni –, hogy létezhet-e fénysebesség feletti sebesség. Álltunk rendelkezésükre, igazoltuk.
Tegnap éjjel a Kigondoltam! tudós közössége bebizonyította, hogy van gyorsabb, mint a fény. A kísérletünk teljes dokumentációját most közzéteszem, ismételje meg az egész világ, legyen hitelesítve, és végre kapjunk már egy Nobelt.
Műhelyünk alagsorában végeztük el a kísérletet, mivel ott nincsenek ablakok, így könnyen biztosítható a kísérlethez szükséges teljes sötétség. A fény sebessége igen nagy, a méréseket rendkívüli pontossággal kellett végezni, ezért a próba idejére az alkoholfogyasztást visszavettük, csak sört és bort ihattak a kollégák, töményt nem. A kísérletet végző két tudós (szánalmas és dragon) végig fehér köpenyt, hajhálót és cipővédő zacskót viselt, hogy a laboratóriumi tisztaság biztosítva legyen. A méréseket Zsit végezte, kockás füzetbe vezette az eredményeket, volt tartalék ceruzája is (disaster recovery), de szerencsére nem kellett használnia.
Mielőtt a kísérlet részleteiről írok, álljon itt egy kis áttekintés az elméleti fizikából, mert tudományos alapok nélkül nehéz lenne megérteni az eredményeinket.
Albert Einstein: minden relatív (általános relativitáselmélet).
És akkor folytatom a kísérletünk leírását, amivel maximálisan megerősítettük a CERN eredményeit: van gyorsabb a fénynél.
A kísérletet végző két kolléga, szánalmas és dragon egymásnak háttal állt a lesötétített alagsorban. Mindketten elemlámpát fogtak a kezükbe, amelyet egyazon pillanatban kapcsoltak fel. A jelet Zsit adta. Szánalmas és dragon a lámpájukat előre irányították, és mivel egymásnak háttal álltak, a két fénysugár – ahogy kiindultak a zseblámpa izzójából, átkeltek az alagsor fülledt levegőjén, és végül a falra vetültek –, egymástól távolodott. Mindkét fénysugár fotonjai fénysebességgel haladtak egymástól távolodva (nem volt vákuum, mert azt csak külön pénzért vállalták volna a kollégák, de a levegőben is gyors ám a fény!), ezért az egymáshoz viszonyított sebességük a fénysebesség kétszerese volt, azt Zsit stopperes mérése is igazolta, a füzetet archiváltuk, meg lehet nézni bármikor.
Emlékezzünk: minden relatív! Ha egy ember az egyik zseblámpa kibocsátott fotonján ülne, akkor azt látná, hogy a másik, ellenkező irányba világító lámpa fotonja kétszeres fénysebességgel távolodik tőle. Azaz van a fénysebességnél nagyobb sebesség, a relatív fénysebesség (azért írom ilyen szájbarágósan, hogy megértsék a globálosok is).
Jövőre megpróbálunk továbblépni, bebizonyítjuk, ha egy fénysebességgel haladó fotonon ül egy ember, és elkiáltja magát, akkor a hang fénysebességgel megy. De ez már egy másik történet, most kapcsoljátok le a villanyt, és aludjatok gyerekek.
Az utolsó 100 komment: