Nem minden kút jár a korsóra, van, amelyik, mire a kút odaér, már régen összetört!
/Albert Einstein/
Ki ne emlékezne, mi fogta el minden esetben, ha fogorvosi váróba lépett. A vidéki szegmenst pl a hányinger a ruhákba ivódott bundáskenyér égett disznőzsírbűze és az ünneplős/temetésjáró műbőrkabátokról áradó naftalingázkoncentráció határértékfölöttisége miatt. Vidéki kislány kategóriában pl a fogorvosbácsi gumikesztyű nélkül piszkált abba a szájinkóba kávéízű ujjakkal és ráadásul halat reggelizett. Merthogy jellegzetesen halszagú is volt az a kávéízű nagy vastag ujj. Városi kislányok ezalatt a gumikesztyű ízét a natúr, ízesítetlen kotongumiéval vethették össze.
Mindennek azonban, az összes stressznek, ami a kórházi, műtétes körülményű fogorvoslással jár, nembeszélve a szájsebészetről, ahol sebésznek hiszi magát a fogorvos és műtétijegyzőkönyvet diktál, szóval Sabján Xyloméne megindította otthonfogorvoslási mozgalmát.
Eleve a fúrógépek zaja, undok zrimmegése kizárva, mert egy fúróberendezés elképesztően nehéz. "Nem vagyok híve a halott [foggyökér-kiidegelt] fogak kultuszának" -vallotta már időszámításunk előtt 3000 évvel Tut Mehsz Shiakeh , a korabeli fáraók 22-347. közötti sorszámon nyilvántartott alfeleségeinek fogorvospapja is)
Az otthonfogorvoslás fázisai:
3. fázis: Az beteg szilárd meggyőződésének kialakítása a rendelői és korházi unhygiénés körülményekről. Mégis azért az otthoni környezetét mindenki vagy igyekszik tisztán tartani vagy a megszokás következtében úgyse érzi a szagát és így alig látja a pormacskinccokat az ágyinkója lábai alól kihuncut nevetgélni.
4. fázis: férfiolvasóimnak elárulom, hogy Sabján Xyloméne ugyan csak majdnem olyan szép, mint Balázsi Panna, de legalább nem szemüveges. A blokkolni vágyókkal közlöm, hogy idegen személlyel utoljára az egyetemen élt nemiéletet és az sem hímnemű volt.
23. fázis: Amikor már a paciens jól be van idegesedve a gondolatától is annak, hogy őneki valaha is fertőtlenítőszagú rendelőben kell vacognia undok fogorvosi székben, amibe ki tudja kik izzadtak bele előtte, akkor kezdődhetnek a beavatkozások.
Sabján Xyloméne alapfilozófiája, hogy amelyik fog kell a fogtündérnek, azt vigye.
Már őseink is otthon fogorvosoltak, mégis kevesebben haltak bele fogászati beavatkozásokba, mint ma. Pl Jean-Philippe Rameau is abba halt bele, hogy a tambúrbotja a lábfejére zuhant a boldogtalanabbik végével, nem pedig abba, amikor az inasa kihúzta néhány fogát még XV. Lajos ifjúkorában.
47. fázis: A paciens lelkielőkészítése a beavatkozásra. A paciens bugyi nélkül a Siva tánc és a kapujéra mozdulataihoz hasonlókat teszen, miközben Xyloméne doktornő alulról felülre néz a pillanat résére koncentrálva.
69. Vízbenfogorvoslás -míg a paciens a lábait pedikűrözésre kinyújtja.
71. Menstruáló beteget nem tud vállalni, ez egyben tehát pausa is, van vér úgyis elég.
107. Ezzel az eszközzel ni, kikapja Xyloméne a beteg fogat s már viszi is a fogtündér a többihez.
Dr Sabján Xyloménének vannak távlati tervei, egy Országos Fogtündér Háza Budán, a belsőkétkerüleet Orsó utcában, támogatókat minden nap a hegedűs gyula utcai albérletében fogad, bejelentkezés a szerkesztőségben, csetelni a témában az alábbi kommentoszlopban lehet.
Egy ilyen későszecessziós édes kis villa pont a fogához való lenne a doktornőnek!