Az április 30.-i Új-Zéland - Sri Lanka nyitómérkőzés óta folyó krikett Twenty20 világbajnokság televiziós közvetítéseit nézve, néhány kérdés fogalmazódott meg bennem. Anglia, néhány évtizednyi hullámvölgy és válság után ismét világuralomra tör? Hatalmát ki akarja terjeszteni bolygónk népei felett, a Homo Ludens felett, melyet a krikett csodafegyverként való bevetésével kíván elérni?
Ezekre a kérdésekre próbálok választ adni az alábbi, látszólag a sporttal foglalkozó helyzetelemzésben.
Az történt ugyanis, hogy a Pakisztán - Új-Zéland meccs végén, a következő mérkőzés kezdetére várakozó Dél-afrikai játékos barátságosan beszélgetett, a kiwik csapatának egy tagjával. A szemfüles operatőr jóvoltából, szerte a világon sokmillió ember lehetett szemtanúja ennek a jelenetnek. Mindez Barbadoson történt, ahol ugyanúgy az angol a hivatalos nyelv, mint a két sportember hazájában, a földgolyó két ellentétes pontján elhelyezkedő országban. A néhai hatalmas Brit Birodalom, a mai Brit Nemzetközösség tagállamaiban.
Szabályok ismertetésére feleslegesen nem fecsérelem az időt, hiszen az szinte természetes, hogy azok a blog minden tisztelt olvasójának a kisujjában vannak. Azonban mielőtt mondandóm lényegi részére térek, röviden ismertetem a krikettnek nevezett játék történetét. Egyes kutatók szerint Angliában, már a XII. században játszották a krikett elődjét. Az állataikat legeltető pásztorok unaloműző foglalatosságként köveket hajigáltak egymás felé, és ezeket görbe botjaikkal próbálták eltalálni, elütni minél messzebbre. Arról nem szólnak a feljegyzések, hogy milyen mértékben hatottak a játékban szerzett fejsérülések a pásztorok populációjának létszámára, de az biztos, hogy egy idő után a korábban használt veszélyes kődarabokat felváltotta a mai napig használatos, bőrből készült golyóbis. Később, a kampós végű pásztorbotot is sutba dobták, a patakban ruhát mosó falusi asszonyok mángorlófájához hasonlítható, korszerűen áramvonalas kialakítású ütő váltotta fel azt.
A forradalmi újítások, -valamint Anglia korabeli külpolitikája-, (melyenek eredményeként hatalmas gyarmati területek ellenőrzését szerezte meg a királyság), vezettek oda hogy a krikett elindult világhódító útjára.
Ahogy az anyaországból a távoli gyarmatokra kihelyezett állami tisztviselők, úgy a Brit Kelet-indiai Társaság alkalmazottai, és a gyarmati hadsereg tisztjei is lelkesen ütötték, dobták a labdát. Guyanától Zimbabvén át Ausztráliáig, szinte a Birodalom minden részén játszották a krikettet. Az élet ritmusa folyamatosan alakította a játék formáját, és időtartamát. Hosszú évszázadokon át, nem mint napjainkban, munkájuk végeztével bőségesen rendelkeztek szabadidővel az emberek. Ezért alakulhatott úgy, hogy egy rendes mérkőzés időtartama akár öt nap hosszúságú is lehetett. (Ez a lebonyolítási forma, ma Teszt-mérkőzés néven ismert.) A több napon át folytatott versengés időtartamára a krikett pálya és környéke, a társasági élet színterévé vált. Barátságok köttettek, szerelmi szálak szövődtek, gyermekek cseperedtek fel, boldognak látszó házasságok futottak zátonyra egy-egy meccs ideje alatt.
Ahogy telt - múlt az idő, az addig a gyarmatosítók kiváltságai közé sorolt játékot a benszülött ifjak is megkedvelték, megtanulták annak fortélyait, és játsszák mind a mai napig is. Bevezették az időigényes játék egy napra korlátozott időtartamú változatát, melyet ODI-nak ismer a világ.
Egyszer azonban minden kaland véget ér. 1858-ban feloszlatták a Kelet-Indiai Társaságot, majd a XX. századi társadalmi változások következményeként Anglia addig folytatott politikája megbukott, fokozatosan kivonulni kényszerült korábbi gyarmatairól. A több évszázados, földrészeken átívelő Brit Birodalom megszűnt.
A KRIKETT AZONBAN MARADT!
Olyannyira maradt a valamikori gyarmatokon a krikett, hogy hatalmas népszerűségre tett szert az elmúlt évtizedekben. Páratlan térhódítására jellemző, hogy manapság a világ második legkedveltebb sportágának tartják, a labdarúgás után. (Itt kell megjegyeznem, hogy a footballt is az angolok szabadították a világra.) A gátlástalan terjeszkedést elősegíti, hogy a hosszú játékidejű, a televizióban közvetíthetetlen mérkőzések mellett kitalálták a krikett egy újabb változatát. Az elmúlt öt évben a sportág irányítói, és egyben haszonélvezői, -akik történetesen angolok-, a Twenty20 játékformával elérték, hogy egy-egy világbajnoki meccs ideje alatt emberek százmillióit tudják a tv-készülékek elé csalogatni.
A hozzávetőlegesen 180 perc időtartamú, két félidőből álló találkozókat lázas izgalomban, szinte a képernyőre tapadva figyelik a szurkolók Argentínától Indiáig, Tobagótól Sri Lankáig. Csak a hollywoodi filmsztárokéhoz hasonlítható a profi ligákban játszó dobó, és ütő játékosok népszerűsége. Az Angliában önös érdekek által vezérelt, egyoldalúan megfogalmazott szabálykönyv módosítások diktátumszerűen uralkodnak az egész világon. A fertőző ragályként terjedő krikett rabigájába hajtott fejű nemzetek nem tehetnek mást, ismét megadják magukat sanyarú sorsuknak. És megtörtént a legszörnyűbb dolog, amivel korábban senki sem számolt.
Nők a pitchen...! Vannak olyan országok, ahol egy ideje, a hagyományosan kizárólag férfiak által űzött sportban, női csapatok is összemérhetik tudásukat. Ez megszámlálhatatlanul sok új hívet szerez a sportágnak, de arra is felhívja a figyelmet, hogy milyen valós veszélyt jelent a krikett álcája mögé rejtőző, mohó, világuralmi szándék.
A fentiek ismeretében jogosan merül fel a kérdés, mi is a helyzet hazánkban ma?
Íme, a cseppet sem pozitív jövőképet előrevetítő válasz:
Mig választott képviselőink az Ország házában öltözködési kérdésekről, bizottsági posztokról, a devizahitelesek helyzetéről, holmi kettős állampolgárságról vitatkoznak, addig Magyarországon már hét csapat indul a 2010-es krikett-bajnokságon. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a főváros közelében valódi, csak a krikett céljára használatos pálya épült. És ez még csak a kezdet...
Honfitársak, én szóltam
A KRIKETT MÁR A SPÁJZBAN VAN...!
Utóirat: Ma (május 16-án), helyi idő szerint 13:30-kor (CET 17:30) játssza a krikett Twenty20 World Cup 2010 döntő mérkőzését Anglia és Ausztrália válogatottja Barbados fővárosában, Bridgetownban a Kensington Oval pályán...
A mai döntőben résztvevő csapatok láttán, igazolva látom a fentiekben leírtakat.