Dolgozatommal azok előtt tisztelgek, akik termelnek a parttalan vita vagy a megfutamodás helyett.
Van egy mondás, miszerint a csúcson kell abbahagyni. Ezt járom ma körbe a megszokott tudományos alapossággal, és már most elárulom, hogy lesz tanulság is.
Csúcs az, ahonnan már nincs feljebb. Akkor használja a buta nép ezt a mondást, amikor valaki sikeres, majd elbukik. Példával is illusztrálom:
- Hagytad volna abba a csúcson te szerencsétlen, akkor nem csapott volna le Douglas a 10. menetben, mint Vitéz László az ördögöt! – mondta John F. Simpleton, buta amerikai sportújságíró Mike Tyson 1990-es első veresége után.
Megvizsgálom pengeéles fegyveremmel – az elmémmel – ennek a kijelentésnek a helyességét:
- Hülyeség. Másoddiplomás képzésre nem mehetett, mert ahhoz első diploma kellett volna, és boxon kívül semmihez nem értett. Nyugdíj 24 évesen?
- Másodszor is hülyeség. Bár a börtön és a Holyfield elleni „fülharapós” mérkőzés nem emelte Tysont a Grál-lovagok közé, de imázsának jót tettek ezek, ma is minden piti autótolvaj Tyson portrét tetováltat a vádlijára. Példaképpé vált küzdeni tudásával és állati erejével a Kistysonok számára.
- Harmadszor is hülyeség. Sok pénzt keresett még a vesztes meccsekkel is, és a 2009-es filmszerepéhez kellett a ’90 utáni élete is, hiszen kinek adnak szerepet 19 évnyi nyugdíjasság után?
Ennyit a sportolókról, mindegyikre ráhúzható a fenti séma, ugyanis univerzálisra csináltam. A neveket és a sportot azért ki kell cserélni, a többi passzol (érted, sport!) mindenkire.
A halottakra nem érdemes szót vesztegetni, mert aki sikerei teljében halt meg (például zenészek, úgymint J. Hendrix gitáros-énekes, K. Cobain énekes-gitáros, vagy színészek, akár Latinovits Z. színművész akár Jávor P. szintén), az se a csúcson hagyta abba, csak nem tudjuk, mit érhetett volna még el, ha tovább él. Mondjuk színészből lehetett volna gitáros-énekes, vagy éppen fordítva*.
Egyetlen ember élt mindösszesen a földön (és nem is lesz több), aki tényleg abbahagyhatta volna a csúcson: Tendzing Norgaj.
Tendzing vitte fel Sir Edmund Hillaryt a Csomolungma tetejére**, ami akkor 8848 méter magas volt, bár ma már tudjuk, hogy csak 8844,43 méter, de ezzel a szép eredménnyel is tartja első helyét a hegyek között.
Ha Tendzing itt abbahagyja, akkor rá kivételesen igaz lenne a mondás, hogy a csúcson hagyta abba: elsőnek lépett a föld legmagasabb hegyének tetejére, ráadásul hivatalosan olyan magasra jutott fel, amilyen magas hegy nincs is (mint ma már tudjuk), tehát kétszeresen is megdönthetetlen a rekordja.
Mégsem hagyta abba, mászott tovább évekig, és fiából is hegymászót nevelt, aki szintén meghódította a Mount Everestet.
Tisztelegjünk emléke előtt, mert Tendzing Norgaj értette, hogy termelni kell, nem menekülni a munka elől. Ez a tanulság te lógós, aki munkaidőben netezel.
* Nyald a seggem ordítva!
** Kis igazságos történelem: Tendzing mindig azt mondta, hogy Hillary lépett elsőnek a csúcsra, de mi tudjuk, hogy minek fogad a gazdag fehér sherpát kísérőnek. Bizony azért, hogy felvigye, és a tegye a lábát a csúcsra, miközben magatehetetlenül kapkodja az oxigénszegény levegőt.