Tanulmányom szorosan kapcsolódik a múlttal és a jelennel foglalkozó publicisztikákhoz, de azoknál később jelenik meg, hiszen ez a jövőről szól. Az idő, mint tudjuk, nem egy számegyenes, de mégis van némi sorrendiség a történésekben, és közmegegyezés szerint előbb van a múlt és a jelen, aztán csak a jövő. Most azonban elértünk a jövőhöz, ne foglalkozzunk a számegyenes többi részével.
Dolgozatomban konkrét tényeket villantok fel a jelennél is távolabbi jövőből (ne felejtsük el, hogy esszém keletkezése a jelen, és megjelenése a jövő, tehát most, amikor olvasod, már a jövő van!), száz, ezer, tízezer, százezer és egymillió évre előre. Konkrétumok, amiket az élelmes olvasó kihasználhat, illetve megváltoztathat, ha felvállalja ennek kockázatát.
100 év múlva a világ
… körülbelül ugyanilyen lesz. Az internet természetesen gyorsul, és lesznek új szolgáltatások meg alkalmazások, de még mindig csak a web 3.0 közeledtéről szól a közbeszéd, ugyanis a web 2.0 annyira beágyazódik a mindennapjainkba, hogy szinte megváltoztathatatlan lesz. Mindenki beleszól mindenbe, a fikázó kultúra megerősödése miatt minden újító kezdeményezést a nagyközönség a rögtön sárba tipor. Tespedés és stagnálás jellemző erre a korra. Egyetlen kivétel lesz csupán, a kreativitás utolsó bástyája ad a világnak néhány új gondolatot rendszeresen, ami ugyan az adott kort nem befolyásolja, ámde a távoli jövőt igen, hiszen sok kicsi változás egy kellően hosszú számegyenesen már sokat számít.
1 000 év múlva a világ
… merőben más lesz, mi talán rá sem ismernénk. Néhány világméretű járvány, pusztító természeti csapás és egyéb kellemetlen események miatt az emberiség addigra digitalizálja magát. A hardver szinte elpusztíthatatlan, folyamatos karbantartásáról automatizált berendezések gondoskodnak. A gépben élő szellemek – az egykori emberek – virtuális paradicsomban élnek, mindent megkapnak, amire szükségük van. Ám ennek a jólétnek ára van: a kreativitás ekkora kiveszik az emberiségből, a hedonizmus elpusztít mindent a bennünk élő egykori kíváncsi majomból.
10 000 év múlva a világ
… kopár lesz és vörös. A Mars szindróma megismétlődik, a póluscsere alatt a Föld mágneses mezeje összeomlik, és minden életet elsöpör a Nap pusztító ereje. A digitalizált hardver sem képes ellenállni az anomáliáknak, vége mindennek.
100 000 év múlva a világ
… elkezdi megszülni az életet. Isten, vagy a kozmikus por megint ad nekünk valamit, és kialakulnak az első kezdetleges molekulák. Nem túl pörgős ez a kor, ugrok is tovább.
1 000 000 év múlva a világ
… olyan, mint most. Kihagytuk a dinoszauruszok felesleges 170 millió évét, és elértünk a jelenlegi fejlettségi színvonalra. És pontosan mostanhoz képest egymillió év után megjelenik a kor legjobb internetes lapján, az origón egy cikk a jövőről. Na mi lesz benne?